پرسش‌های متداول

به طور کلی سه مرحله برای پذیرش و فعالیت تیم وجود دارد که شامل مرحله راه‌اندازی، شتابدهی و تجاری‌سازی می‌باشد که یک تیم بر اساس میزان پیشرفت خود در هر کدام از این مراحل می‌تواند وارد پیشرانا شود.

به طور کلی سه مرحله برای پذیرش و فعالیت تیم وجود دارد که شامل مرحله پیش‌‍‌شتابدهی، شتابدهی و تجاری‌سازی می‌شود که یک تیم بر اساس میزان پیشرفتش از هر کدام از این مراحل می‌تواند وارد پیشرانا شود.

پس از تکمیل فرم ثبت‌نام سایت، بررسی اولیه آغاز می‌شود. در صورت تأیید تیم و طرح در ارزیابی اولیه، موضوع به نماینده تیم ابلاغ و هماهنگی‌های لازم جهت ارزیابی تکمیلی با ایشان انجام می‌گیرد.

حداکثر ظرف دو هفته، نتیجه ارزیابی اولیه به نماینده تیم اعلام می‌شود. پس از آن و در صورت پذیرش تیم، فرآیند ارزیابی تکمیلی با انجام مصاحبه حضوری آغاز می‌شود.

پس از تأیید تیم در ارزیابی تکمیلی، اعضای تیم جهت مصاحبه حضوری به دفتر پیشرانا دعوت شده و جلسه‌ای با مدیریت مجموعه و متخصصین مربوطه پیرامون توانمندی اعضای تیم و امکان‌سنجی فنی و بازار طرح تیم برگزار می‌شود.

معیارهای پذیرش تیم عبارتند از:

  1. انسجام، ترکیب و توانمندی اعضای تیم
  2. سطح قابل قبول فناوری طرح ارائه شده
  3. نیاز کشور در رابطه با موضوع طرح
  4. حجم بازار مربوطه
  5. میزان ریسک طرح

با توجه به مرحله­‌ی ورود تیم، کسب امتیاز بالاتری از تیم انتظار می­‌رود. به طور طبیعی برای مرحله پیش‌شتابدهی وجود یک تیم با یک راه حل اولیه برای مسئله‌ای از مسائل فناوری کشور، می‌­تواند معیار پذیرش تیم در پیشرانا باشد.

دوره پیش‌شتابدهی ۳ ماه طول می‌کشد و در صورت نیاز تیم و به تشخیص هیأت داوری، این مدت می‌تواند تمدید شود. با پذیرش در این دوره، فضای کاری اشتراکی، آموزش و مشاوره لازم و در مواردی وابسته به نیاز تیم سرمایه اولیه‌ای در اختیار تیم قرار می‌گیرد.

تیم باید برای ورود به مرحله شتابدهی، از جهت تیم سازی و فعالیت تیمی امتیاز لازم را کسب کند و ترکیب درستی را داشته باشد. همچنین داشتن یک نمونه اولیه محصول و تکمیل موفق بوم کسب و کار الزامی است.

تیم خوب تیمی است که ترکیب درستی از حداقل سه نفر یا سه توانایی با عنوان مدیریت، فنی، بازار را در خود داشته باشد. ممکن است این سه توانایی در چند نفر جمع شده باشد. برای توضیحات بیشتر به بخش مجله پیشرانا مراجعه کنید.

با توجه به نیاز تیم، دوره شتابدهی می‌تواند ۶ ماه تا ۲ سال به طول بیانجامد. تأمین سرمایه لازم، فضای کاری، دسترسی به اتاق جلسات، آموزش، مشاوره حقوقی و حمایت توسط راهبرهای فنی و اقتصادی از جمله امکانات و تسهیلات دوره شتابدهی است.

در این دوره تیم پس از عقد قرارداد با پیشرانا کار خود را به طور جدی برای رسیدن به یک محصول تجاری شروع می‌کند. در قرارداد مورد نظر شاخص‌های عملکرد تیم تعیین شده و به تیم کمک می‌شود که در زمان‌های مقرر به اهداف خود برسد. در انتهای این دوره با ثبت شرکت و ارائه طرح اولیه کسب و کار شرکت، کار تجاری‌سازی محصول کلید می‌خورد.

پس از طی موفق دوره شتابدهی تیم و ارائه موفق محصول تجاری و طرح اولیه کسب و کار، تیم وارد مرحله تجاری‌سازی شده و به تیم کمک می‌شود که طرح کامل کسب و کار خود را بدست آورد. ارائه تیم و طرح کسب و کار مورد نظر به شبکه سرمایه‌گذار و تلاش برای رسیدن به فروش اولیه و خروج تیم از پیشرانا در این دوره انجام می‌شود.

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پیشرانا می‌باشد.