کاربرد هوش مصنوعی در علوم مرتبط با زمین چیست؟ در مورد Geo AI بیشتر بدانید.

کاربرد-هوش-مصنوعی

در سال‌های گذشته با گسترش مفاهیم هوش مصنوعی در جهان، همواره سعی بر توسعه و استفاده از هوش مصنوعی در زندگی روزمره مردم بوده است. کاربرد هوش مصنوعی در علوم مرتبط با زمین نیز از این امر مستثنی نیست. در این جا ما سعی می‌کنیم شما را با مفاهیم اولیه Geo AI  آشنا کنیم.

Geo AI چیست؟

تعریف اصلی موجود برای Geo AI  بیشتر به کاربردهای هوش مصنوعی در GIS اشاره دارد. تعریف دیگر نیز به کاربرد هوش مصنوعی در پردازش تصاویر ماهواره‌ای اشاره دارد. در ادامه نیز به هر کدام از مفاهیم GIS و پردازش تصاویر ماهواره‌ای نگاهی می‌اندازیم.

Geo AI

GIS چیست؟

علوم اطلاعات مکانی یا سیستم‌های اطلاعات مکانی تعاریف پرطرفدار از GIS است. در یک پایگاه داده GIS ما علاوه بر داشتن اطلاعات توصیفی مانند: نام شهر، آب و هوا، دما، پوشش گیاهی و غیره، اطلاعات مکانی متناسب با هر اطلاعات توصیفی را نیز داریم. در واقع ما همزمان اطلاعات مکانی(مانند مختصات) و اطلاعات غیر مکانی(معمولا اطلاعات توصیفی) را داریم. همچنین در نمایش و تحلیل اطلاعات نیز GIS به ما کمک می‌کند. کاربرد هوش مصنوعی در GIS یکی از مسائل مهم و پرطرفدار در این حوزه است.

GIS چیست

پردازش تصویر چیست؟ منابع آموزشی در پردازش تصاویر

تصاویر ماهواره ای و پردازش آن ها

با پیشرفت صنایع فضایی در سال‌های گذشته و همینطور افزایش قدرت تفکیک مکانی ماهواره‌های تصویربرداری، پردازش تصاویر ماهواره‌ای نیز طرفداران بسیاری پیدا کرد. همچنین با گسترش استفاده از هوش‌مصنوعی در پردازش تصاویر بسیاری به دنبال کاربرد هوش مصنوعی در پردازش ماهواره‌ای بودند. حال به یک سوال اساسی می‌رسیم کاربرد هوش مصنوعی، علوم اطلاعات مکانی و پردازش تصاویر ماهواره‌ای در زندگی ما چیست؟

*برای دانلود و مشاهده تصاویر ماهواره‌ای می‌توانید از لینک‌های زیر استفاده کنید:

Earthexplorer.usgs.gov

Scihub.copernicus.eu

کاربرد هوش مصنوعی در ایران

در تصویر زیر شما می‌توانید از کاربردهای هوش مصنوعی در ایران مطلع شوید.

"<yoastmark

۵ ۱ vote
امتیاز مطلب
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on pinterest
Share on linkedin
Share on telegram
Share on email
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه نظرات

مطالب مرتبط

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پیشرانا می‌باشد.